EDK "KOŚCIERZYNA" JUŻ ZA NAMI ...

EDK "Kościerzyna" już za nami...

Każdy chciałby pewnie jakichś statystyk.. długo przed EDK zastanawiałem się czy chciałbym aby zgłosiło się 300 wzorowych katolików czy 10 ateistów chcących przejść tę trasę dla sportowego fanu, z których jeden by się nawrócił... Dlatego powiem, że wyruszyło nas około 200 osób, ale co zdziałał nasz Stwórca tego się w całości nigdy nie dowiemy...

"Długo się zastanawiałem nad fenomenem pierwszych chrześcijan. Nie mieli kościołów, mediów, uczelni, wykształconych księży czy pieniędzy a ich liczba ciągle wzrastała..." Ten wstęp przeczytał pewnie każdy uczestnik EDK na całym świecie, na naszej trasie też... "pierwsi chrześcijanie dzięki łasce Boga byli fajnymi ludźmi i inni chcieli spędzać z nimi czas..." Mi bardzo się kojarzy z morsami, przed 15 laty było nas 4 dzisiaj jest już co najmniej kilkaset osób, które spróbowały morsowania w powiecie kościerskim...

Zapomnieliśmy, że chrześcijanin to przede wszystkim fajny człowiek.. Miłujący, pomagający drugiemu człowiekowi niezależnie jaki jest..

"Bo życie nabiera sensu wtedy, gdy robimy coś sensownego, a nie wtedy kiedy leżymy" - przeczytamy dalej w rozważaniach..

Właśnie dlatego powstał Bieg Morsa, EDK "Kościerzyna" i dlatego warto być Kościerskim Morsem... Doskonale wiem, że każdy z nas ma trochę inne podejście do Wiary.. i kilki z nas nie zniechęciła do pełnego zaangażowania się organizacja religijnego wydarzenia...

Wracając do ostatniej nocy.. byliśmy z Kościerzyny i okolic, ale też z trójmiasta i innych miast w Polsce.. kiedy usłyszałem, że ktoś specjalnie na naszą EDK przyjechał aż z Poznania, to szczęka mi mocno opadła.. ale tak naprawdę nie wiem skąd przybyliście.. Wiemy natomiast, że są osoby, które chcą wrócić na trasę jeszcze za dnia, żeby pooglądać widoki..

Msza z udziałem ks. Proboszcza i ks. Kuby, piękna, mądra homilia, spowiedzi i po poświęceniu krzyży ruszyliśmy na trasę zabierając swoje i cudze intencje.... Bardzo długo ciemności rozjaśniane światłem latarek i powoli pojawiające się pierwsze problemy.. Przed tygodniem trasa pokonana "śpiewająco", a tu już na starcie urwała mi się rączka od plecaka, po 5 km zorientowałem się, że ubrałem złe skarpetki, które mnie obcierają, co wróżyło kłopoty, które pozwolą bardziej zapamiętać tę trasę. Pewnie wielu z nas zapamięta ją z podobnych zdarzeń, bo każdy borykał się z jakimiś problemami..

Dumny jestem, że zaufała nam Iwona, która pokazała wszystkim, że wózek może być fantastycznym narzędziem do nawiązywania relacji. Kilku uczestników nie zastanawiało się czy dojdą, tylko czy dadzą radę pomagać Iwonie ...

Odpoczynek i w Skorzewie, potem w środku lasu w naszym "Orliku Strażaków"..

Świt pojawił się nagle.. i zaczął nam przypominać radość Zmartwychwstania..

Kaplica i Najświętszy Sakrament...

Potem kąpiel - warto za rok spróbować bardzo kojąco działa na zakwasy (pamiętajmy - Robert Lewandowski po meczu wchodzi do wanny z lodem) i małe co nieco przy rozmowach z ludźmi..

Na koniec podziękowania dla was drodzy uczestnicy, że zaufaliście świeckim osobom (tylko 5% z nas zadeklarowało, że dowiedzieli się o EDK KOŚCIERZYNA z ogłoszeń parafialnych czy ze wspólnoty) i chcieliście pójść na naszą trasę z nami.

Wielkie dziękuję dla osób z Osady z ks. Kubą na czele, że zgodzili się przyjąć wyzwanie. Dla wszystkich życzliwych nam ludzi ze Strażakami z Kościerzyny i Dobrogoszcza oraz parafią w Skorzewie na czele.. Parafiom Świętej Trójcy i Zmartwychwstania Pańskiego.

Wszystkim autorom ciast i wysyłającym do nas życzliwe myśli..

Siostrze Mironie za to, że od początku bezwarunkowo w nas wierzyła..

Dziękuję też bardzo moim Pomarańczowym Ludzikom, którzy mimo zmęczenia kolejnymi zadaniami wcielają w życie, "bo życie nabiera sensu wtedy, gdy robimy coś sensownego, a nie wtedy gdy leżymy".

Czekamy na wasze świadectwa, opinie, przemyślenia, uwagi.. Wypowiadając się masz wpływ na przyszłość EDK KOŚCIERZYNA i ... do zobaczenia za rok.

Radek